بازگشت

خبر

 

چهارشنبه سوری یا چهارشنبه سوزی                ( 22/12/85 )

   

اینکه آیا به بهانه بهره مندی از سنتها ،  می توان از یک طرف فرهنگ دیرینه را زیر پا گذاشته و از طرف دیگر جان خود و دیگران را به خطر بیاندازیم ، نادرست است یا خیر ، خود قضاوت کنید .

شب گذشته سراسر شهر ، خصوصاً پارک دولت ، کوچکترین اثری از چهارشنبه سوری ، یعنی آن چیزی که در فرهنگ ما جا دارد ، به چشم نمی خورد . و هرچه دیده می شد انفجار بود و دود و صدای مهیب.

استفاده از مواد محترقه با حجم بسیار زیاد علاوه بر ایجاد رعب و وحشت ، باعث مصدوم شدن چندین نفر گردید که کودک 6 ساله تا جوان 25 ساله را شامل می شد .

عمده صدمات برخورد سنگ ریزه های ناشی از انفجار  با چشم و سایر اعضا بدن ، اختلال حواس و گیجی ناشی از صدا و موج انفجار و در مواردی هم برخورد مستقیم مواد محترقه با افراد بود .

طبق گزارش نیروهای آتش نشانی ، یک دختر بچه حدوداً 8 ساله به نام زینب مریدی در مجاورت محله نایبند به علت برخورد مواد محترقه به کنار او از ناحیه پا دچار مصدومیت شد که به بیمارستان ام لیلا منتقل و بستری گردید.

بر اثر پرتاب مواد محترقه بروی خودرو آتش نشانی مستقر در پارک دولت ، شیشه آن شکست و یکی از آتش نشانان به علت موج حاصل از انفجار دچار تشنج شده و به بیمارستان منتقل گردید .

این ترقه بازیها که حدوداً از ساعت 19 آغاز گردید تا بعد از نیمه شب ادامه داشت .

طبق گزارشات یک مورد انفجار نیز در حین ساخت مواد محترقه در منزلی (  به علت عدم اطلاع به سازمان آتش نشانی ، گزارش دقیق حادثه در دست نیست ) بوقوع پیوسته که یک کشته و سه مصدوم برجای گذاشته است .

کوری چشم و قطع عضو از موارد مصدومیت بوده است .

 

 

 

 

بازگشت